" MOUNTAIN STREAM "Autor: Marcin Zając 

Sklep Zoologiczny "Błękitna Planeta"   Sky LIGHT tropica4 

O karmieniu

 

Jak często karmić psa?

W codziennym żywieniu naszych psiaków ważne jest nie tylko to, co serwujemy mu do jedzenia. Duże znaczenia ma również sposób karmienia, czyli między innymi liczba posiłków dziennie. Jak często zatem powinniśmy karmić psa?

Jak często karmić psa? – zależy od zwierzaka

O tym, jak często karmić psa przede wszystkim decydują takie czynniki, jak jego wiek, wielkość i zdrowie. Od nich zależy liczba posiłków, które mu serwujemy.

Zacznijmy od wieku. Generalnie obowiązuje zasada, że szczenię lepiej jest karmić kilka razy dziennie. Potrzebuje one bowiem stosunkowo dużo pożywienia, ale jego układ pokarmowy nie funkcjonuje jeszcze tak sprawnie jak u dorosłego osobnika. Podobnie przedstawia się sprawa z psem w kwiecie wieku, z tym że jego układ pokarmowy już przestaje pracować pełną parą. Dlatego i w jednym, i w drugim przypadku lepiej nie obciążać układu pokarmowego, gdyż może skończyć się to problemami zdrowotnymi.

A psy dorosłe? Liczba posiłków dla psa dorosłego zależy przede wszystkim od masy jego ciała. Psa o dużych gabarytach, czy to rasowego czy nie, lepiej jest karmić kilka razy dziennie (2-3). Przyczyną jest to, że jego układ pokarmowy jest stosunkowo mały w porównaniu do masy ciała, co nie idzie w parze z większą ilości pożywienia, jakiej potrzebuje. Psu małymu i średniemu, po osiągnięciu dojrzałości, wystarczy jeden posiłek dzienne. Niektórzy kynolodzy jednak radzą dzienną dawkę karmy dla psa zawsze dzielić na dwie porcje.

Trzecim wymienionym przeze mnie czynnikiem, od którego zależy liczba posiłków psa jest jego zdrowie. Sprawa jest prosta. Niezależnie od wieku i masy ciała, chorego pupila lepiej karmić kilka razy dziennie.

Jak często karmić psa? - wydzielamy jedzenie

Na koniec warto powiedzieć sobie jeszcze jedną rzecz. W przeciwieństwie do kotów, większość psów wykazuje tendencje do przejadania się (zachowanie takie jest pozostałością po przodkach). Z tego powodu psom lepiej jest wydzielać jedzenie, a miskę zabierać, jak tylko się najedzą.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Nasi Goście

Odwiedza nas 240 gości oraz 0 użytkowników.

dragonstone
 
 
 
 
 
 

Esteta

 

 

 


Facebook Slider