" MOUNTAIN STREAM "Autor: Marcin Zając 

Sklep Zoologiczny "Błękitna Planeta"   Sky LIGHT tropica4 

Jak i czym pielęgnować kota ?

Akcesoria do pielęgnacji dla kotów

Akcesoria do pielęgnacji dla kotów – będą nam potrzebne, ale to jakie kupimy zależy od tego, jakiego kota mamy. Nieco innej pielęgnacji wymagają zwierzęta długowłose, a innej krótkowłose. Podobnie jest z osobnikami wystawianymi na wystawach i te, które są wyłącznie domowymi pupilami.

Akcesoria do pielęgnacji futra dla kotów

Najwięcej troski wymaga zwykle okrywa włosowa naszych pupili. Głównie mamy na myśli tu koty długowłose, których szata – ogólnie mówiąc – wymaga szczególnej troski. Do pielęgnacji kociej sierści używamy przede wszystkim grzebienia lub szczotki – regularne czesanie jest bowiem najważniejszym zabiegiem.

Rodzaj szczotki czy grzebienia dla kota, który wybierzemy, zależy od typu okrywy włosowej naszego pupila. Koty krótkowłose o gęstym futrze, koty krótkowłose o znikomym podszerstku, długowłose z gęsta, wełnistą okrywą włosową czy długowłose o włosie jedwabistym i rzadkim – każdy z nich potrzebuje specyficznego „przyrządu” do czesania.

Co mamy do wyboru? Różnego rodzaju zgrzebła, szczotki i grzebienie o różnej długości i gęstości osadzenia zębów, rękawice do czesania dla kotów i szczotki gumowe. Powinny być tak dobrane, by rozczesywać włosy, usuwać włosy martwe i zapobiegać tworzeniu się kołtunów, ale nie wyrywać włosów żywych.

A skoro o kołtunach mowa, jeśli jesteśmy właścicielami długowłosego zwierzaka, przydać nam się może jeszcze specjalne urządzenie do rozcinania i usuwania kołtunów u kotów lub niewielkie nożyczki z zaokrąglonymi czubkami.

Nie zapomnijmy zaopatrzyć się w miękką ściereczkę lub waciki kosmetyczne, których możemy używać do usuwania zabrudzeń i przebarwień, np. wokół oczu (istotne zwłaszcza u kotów o jasnym umaszczeniu). W przypadku kotów krótkowłosych przyda nam się jeszcze miękka ściereczka jedwabna, aksamitna lub z irchy, którą użyjemy do nadawania kociej okrywie włosowej połysku.

Akcesoria do pielęgnacji pazurów u kotów

Z akcesoriów do pielęgnacji kotów potrzebne nam będą przede wszystkim nożyczki albo cążki do przycinania pazurów. I w zasadzie nic więcej. W sklepach zoologicznych można natknąć się co prawda na pilniki do pazurów dla zwierząt, ale w przypadku kotów raczej są mało przydatne.

Akcesoria do pielęgnacji jamy ustnej u kotów

Prócz wymienionych powyżej akcesoriów do pielęgnacji kotów możemy rozważyć jeszcze zakup szczoteczki do zębów dla kotów oraz specjalnej pasty do zębów dla kotów. Problem w tym, że nasi mruczący pupile niezbyt tolerują takie zabiegi, jak mycie zębów. Największe szanse powodzenia, gdy do tego zabiegu będziemy przyzwyczajać zwierzaka od małego.

Akcesoria do pielęgnacji kocich uszów

Akcesoriami do pielęgnacji uszu są zwykłe waciki i patyczki kosmetyczne. Używamy ich wyłącznie do czyszczenia małżowiny usznej, a nie kanału słuchowego!

Tekst: Jacek P. Narożniak

Nasi Goście

Odwiedza nas 468 gości oraz 0 użytkowników.

dragonstone
 
 
 
 
 
 

Esteta

 

 

 


Facebook Slider