" MOUNTAIN STREAM "Autor: Marcin Zając 

Sklep Zoologiczny "Błękitna Planeta"   Sky LIGHT tropica4 

Psie obroże

 

Obroża to jedno z podstawowych akcesoriów dla psa.W prostej formie mogła istnieć już wiele tysięcy lat temu. Co ciekawe, na przestrzeni wieków niewiele się zmieniła – współczesne obroże są bardzo podobne do tych sprzed 100 czy 200 lat. Zobaczmy zatem, jakie obroże dla psów znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Obroże dla psa z różnych materiałów

Pierwotnym materiałem, z których wytwarzano obroże była zapewne skóra. Skórzane obroże to dziś klasyka, jeśli możemy tak powiedzieć. Niektóre z nich są wyjątkowo piękne i drogie. Prawdziwa skóra bywa też zastępowana sztuczną, która może również ładnie się prezentować, ale jest tańsza. Na skórzanych obrożach nierzadko umieszcza się różnego rodzaju metalowe ozdoby. Istniały i istnieją również całkowicie wykonane z metalu – mam tu na myśli kolczatki i łańcuszki.

Zdecydowanie najbardziej popularnym materiałem, z którego wytwarza się obecnie obroże dla psów jest specjalna plecionka. Powodów tej popularności mamy co najmniej trzy. Po pierwsze obroże z niej wykonane (potocznie zwane parcianymi) mogą być bardzo kolorowe – gama wzorów i kolorów ograniczona jest chyba tylko przez wyobraźnie projektantów. Po drugie plecionka jest też bardzo wytrzymała, a po trzecie stosunkowo tania. Obroże parciane często mają klamry z tworzywa.

Obroże dla psa do różnych celów

Obroże nie służą tylko do prowadzenia czy wiązania psa, choć jest to z pewnością ich nadrzędna funkcja. Na przestrzeni dziejów akcesorium to służyło również do innych celów. Przykładowo szerokie, grube obroże, nabijane dużymi metalowymi kolcami (albo całe wykonane z metalu) zakładano czasami psom pasterskim , by chronić ich karki i gardła przed ugryzieniami wilków.

W dzisiejszych czasach wytwarza się też specjalne obroże, które mają pomóc zapanować nad silnymi i - powiedzmy – niezbyt posłusznymi psami. Mowa tu kolczatkach i obrożach zaciskowych. Wzbudzają one wiele kontrowersji i powiedzmy sobie szczerze, iż „leczą objawy choroby, a nie jej przyczyny”. Ich działanie opiera się bowiem na karaniu, a nowoczesne metody szkolenia psów opierają się na nagradzaniu. Podobne kontrowersje wzbudzają obroże elektryczne przeciw szczekaniu.

Poza główną funkcją, obroża może być swoistym dowodem osobistym zwierzaka. Chodzi mi o to, że można umieszczać na niej adres i numer telefonu właściciela psa – w razie gdyby zwierzak zaginął. Informacje te znajdują się zazwyczaj w tzw. adresówkach – niewielkich pojemniczkach, przypinanych do obróżek. Istnieją też adresówki w formie grawerowanych blaszek – nowoczesne, lekkie, estetyczne i trwałe.

Na tym jednak nie koniec. Warto wspomnieć również o odblaskowych obrożach dla psów, które pozwalają zlokalizować zwierzaka w ciemności. Istnieją jeszcze obroże przeciw pchłom i kleszczom, których przeznaczenie zawiera się w samej nazwie.

Najważniejsze cechy obroży dla psa

Obroża dla psa powinna być wytrzymała. To niewątpliwie jej bardzo ważna cecha, zwłaszcza jeśli kupujemy ją dla psów dużych i silnych. Nie chcemy przecież, by się w nieodpowiedniej chwili zerwała. Najsłabszymi punktem każdej obroży są klamra i obrączka do przypinania smyczy – zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania i dobre zamocowanie.

Obroża powinna być ponadto wygodna dla psa. Co do tego też nie ma chyba żadnych wątpliwości. Wyobraźmy sobie, gdyby tak kazano nam na przykład chodzić w przyciasnych butach. Źle dobrana obroża może zniechęcać psa do spacerów i przyczyniać się do jego niepożądanych zachowań.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Pies się bawi

 

Pies potrzebuje zabawek – nie ma co do tego wątpliwości. Szczególnie, gdy jest jeszcze szczenięciem. Zupełnie jak nasze dzieci. Zabawki dostarczają zwierzakowi rozrywki, dają mu zajęcie, łagodzą „swędzenie” dziąseł podczas wyżynania zębów a przede wszystkim przyczyniają się do rozwoju sprawności fizycznej i intelektualnej naszego pupila. Jakie zabawki dla psów znajdziemy w sklepach zoologicznych? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów.

Gumowe zabawki dla psa

Wykonane z gumy zabawki dla psów wydają się od wielu lat cieszyć największą popularnością wśród opiekunów psów. Może dlatego, że same zwierzaki bardzo je lubią, ponieważ idealnie nadają się one do gryzienia, a jak wiadomo psy uwielbiają gryźć różne rzeczy.

Najlepsze są zabawki lateksowe, ponieważ są bezpieczne – połknięte kawałki tego materiału po prostu przechodzą przez układ pokarmowy i są wydalane. Z tego powodu polecane są zwłaszcza dla szczeniąt.

Gumowe zabawki dla psów mają bardzo różnorodne kształty, od piłek poprzez zwierzątka na kościach skończywszy. Zazwyczaj pełnią funkcje gryzaków – niektóre mają specjalne wypustki, które masują dziąsła i czyszczą zęby – ale nadają się również do wspólnej zabawy z z właścicielem. W tej ostatniej roli najlepiej sprawdzają się oczywiście piłki.

Interesującym rodzajem zabawek są tzw. zabawki interaktywne dla psów. Wytwarza się je najczęściej z różnych tworzyw, a ich zadaniem jest intensywne pobudzanie zdolności intelektualnych naszych czworonożnych przyjaciół. Zwykle polega to na tym, że zwierzak musi „wykombinować”, jak dostać się do smakołyku. Jednym z przykładów takich rozwiazań są zabawki z gumy tzw. kongi. Mają specjalny otwór, który napełnia się smakowitą, aromatyczną pastą lub niewielkimi ciasteczkami zapewniając zwierzakowi długie godziny "główkowania" jak dobrać się do ukrytych rarytasów. Te oryginalne są wyjątkowo twarde, więc mogą służyć nie tylko jako zabawki intelektualne, ale także jako opcja na gryzienie i wyżycie się dla nawet dużych, silnych psów.

Bawełniane sznury dla psa

Bawełniane sznury dla psów to drugi rodzaj ulubionych psich zabawek. Kolorowe, różnej wielkości, czasami wzbogacone o dodatkowe elementy, jak kulki i gumowe zabawki. Przede wszystkim jednak bawełna, jak lateks jest bezpieczna dla zwierząt, nawet po połknięciu.

Bawełnianymi sznurami pies może bawić się sam, ale są one również doskonałe do wspólnej zabawy pupila z opiekunem. Można je tarmosić, przeciągać, rzucać, aportować. Gryzienie bawełny korzystnie wpływa też na stan zębów i dziąseł.

Inne zabawki dla psa

Na sklepowych półkach możemy znaleźć jeszcze kilka innych rodzajów zabawek, np. zabawki-pluszaki dla psa. Są one odpowiednikiem pluszowych zabawek dla dzieci. Podobnie jak one, zwykle przedstawiają różnego gatunku zwierzątka, nie zawsze przy tym odzwierciedlając ich rzeczywisty wygląd. Do tej grupy możemy zaliczyć również wykonane z materiału piłki i kości.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Karmy

 

Karm dla psów na sklepowych półkach jest wiele? Którą z nich wybrać dla swojego pupila? Choć świeżo upieczeni psi opiekunowie mogą mieć z tym pewne problemy, nie jest to ogólnie mówiąc bardzo trudnym zadaniem. Na jakie cechy karm zwracamy uwagę?

 Karma dla psa – mokra czy sucha? 

Wybrać mokrą czy suchą karmę dla psa? To pytanie chyba zadajemy sobie jako pierwsze (a może się mylę). Znam ludzi, którzy podają tylko pierwszą z nich, jak i takich, których pupil dostaje wyłącznie drugą. Osobiście preferuje karmy suche, mokre traktując jako dodatek do diety. Dlaczego?

Sucha karma dla psów zdaje się mieć więcej zalet w porównaniu z mokrą. Łatwiej ją dobrać do indywidualnych potrzeb pupila, korzystnie wpływa na stan uzębienia zwierzaka, długo zachowuje Świeżość i wartości odżywcze, łatwiej ją przechowywać i jest proporcjonalnie tańsza. Mokra karma dla psów występuje za to w dużo większej gamie smakowej, gdyż do jej produkcji używa się różnorodnych gatunków mięs i innych dodatków.

 

 Karma dla psa – według jego potrzeb!

Drugą kwestią jest dobranie karmy dla psa, uwzględniając jego indywidualne potrzeby. Tutaj przede wszystkim bierzemy pod uwagę wiek zwierzaka. Na każdym z trzech głównych etapów życia, czyli w okresie szczenięctwa, w wieku dojrzałym i na starość, nasz pupil ma nieco inne wymagania żywieniowe. Dlatego stworzone zostały karmy dla szczeniąt, karmy dla psów dorosłych oraz karmy dla psich seniorów.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru karmy dla psa jest waga w wieku dorosłym. ze względu na masę ciała naszych pupili dzielimy na trzy cztery głównie grupy: psy małe, psy średnie, psy duże i psy olbrzymie. Dla każdej z ich wytwarza się karmy, ponieważ różnice między nimi dotyczą nie tylko wzrostu. Zwierzaki mają nieco inny metabolizm, tempo wzrostu, inną wielkość układu pokarmowego w stosunku do masy ciała itd.

I wreszcie trzecie kryterium, czyli indywidualne cechy fizyczne, jak prawidłowa lub nieprawidłowa waga, pewne problemy zdrowotne itp. I tutaj producenci wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu klientów wypuszczając takie produkty, jak karmy dla psów z nadwagą, karmy dla psów z alergią pokarmową czy karmy dla psów o wrażliwych przewodach pokarmowych.

 Karma dla psa – jakość jest ważna !

Mokra czy sucha karma dla psa – każda powinna być jak najlepszej jakości. A dobra jakość to przede wszystkim odpowiedni skład. Trudno uznać za wartościowy produkt, który zawiera przede wszystkim zboża w towarzystwie sztucznych barwników i dodatków smakowych. Warto zatem czytać etykiety. Wysoka cena karmy dla psa nie zawsze jest wyznacznikiem jej jakości, choć oczywiście za dobry produkt raczej zapłacimy więcej niż za słaby.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Suche karmy - zalety

 

Zalety suchych karm dla psów

Pojawienie się na rynku zoologicznym suchych karm dla psów zrewolucjonizowało żywienie naszych czworonożnych przyjaciół, które stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście produkty te mają swoich przeciwników, twierdzących między innymi, iż ich stosowanie jest przejawem lenistwa. A jednak suche karmy dla psów naprawdę mają liczne zalety.

Suche karmy dla psów – wygodne w stosowaniu

Tak, to prawda, że żywienie zwierzaka suchą karmą jest bardzo wygodne. Wystarczy nasypać ją do miski i już. Nie trzeba poświęcać czas i energię na komponowanie pełnowartościowych posiłków, dopasowanych do potrzeb żywieniowych pupila. Nie sądzę, by było w tym coś złego. Jeśli możemy sobie ułatwić życie, to dlaczego tego nie robić. A zaoszczędzony czas poświęcić na zabawę z czworonożnym przyjacielem.

Ogromna zaletą suchych karm dla psów jest to, że łatwo je transportować i przechowywać. Ma to związek ze zmniejszoną zawartością wody. Mniejsza wilgotność oznacza mniejszą objętość, czyli mniej miejsca zajmowanego przez produkt i jego mniejszą wagę. Oznacza też większą trwałość, czyli karma może być dłużej przechowywana, byle tylko w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Suche karmy dla psów – pełnowartościowe diety dla każdego pupila

Największą jednak zaletą suchych karm dla psów jest to, że są pełnowartościową dietą dla każdego pupila (rzecz jasna mowa o produktach dobrej jakości). Bez względu na jego wiek i kondycję fizyczną, ponieważ producenci wychodzą naprzeciw konkretnym zapotrzebowaniom różnych czworonogów.

Szczenięta, psy dorosłe, osobniki z problemami zdrowotnymi – dla nich wszystkich coś się znajdzie na sklepowych półkach. Nie przeczę, że w niektórych przypadkach różnice między konkretnymi karmami dla psów są naprawdę niewielkie. Nie dotyczy to jednak wszystkich produktów, np. karm dla psów z różnych grup wagowych.

Suche karmy dla psów – korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej zwierzaka

Korzystnego wpływu suchych karm na stan zdrowia psich pyszczków też nie można pominąć. Odpowiednio dobrana wielkość granulek zmusza zwierzaka do ich gryzienia. To z kolei przyczynia się do ścierania kamienia nazębnego, czyli czyszczenia zębów oraz masowania dziąseł.

Tekst: Jacek P. Narożniak

O karmieniu

 

Jak często karmić psa?

W codziennym żywieniu naszych psiaków ważne jest nie tylko to, co serwujemy mu do jedzenia. Duże znaczenia ma również sposób karmienia, czyli między innymi liczba posiłków dziennie. Jak często zatem powinniśmy karmić psa?

Jak często karmić psa? – zależy od zwierzaka

O tym, jak często karmić psa przede wszystkim decydują takie czynniki, jak jego wiek, wielkość i zdrowie. Od nich zależy liczba posiłków, które mu serwujemy.

Zacznijmy od wieku. Generalnie obowiązuje zasada, że szczenię lepiej jest karmić kilka razy dziennie. Potrzebuje one bowiem stosunkowo dużo pożywienia, ale jego układ pokarmowy nie funkcjonuje jeszcze tak sprawnie jak u dorosłego osobnika. Podobnie przedstawia się sprawa z psem w kwiecie wieku, z tym że jego układ pokarmowy już przestaje pracować pełną parą. Dlatego i w jednym, i w drugim przypadku lepiej nie obciążać układu pokarmowego, gdyż może skończyć się to problemami zdrowotnymi.

A psy dorosłe? Liczba posiłków dla psa dorosłego zależy przede wszystkim od masy jego ciała. Psa o dużych gabarytach, czy to rasowego czy nie, lepiej jest karmić kilka razy dziennie (2-3). Przyczyną jest to, że jego układ pokarmowy jest stosunkowo mały w porównaniu do masy ciała, co nie idzie w parze z większą ilości pożywienia, jakiej potrzebuje. Psu małymu i średniemu, po osiągnięciu dojrzałości, wystarczy jeden posiłek dzienne. Niektórzy kynolodzy jednak radzą dzienną dawkę karmy dla psa zawsze dzielić na dwie porcje.

Trzecim wymienionym przeze mnie czynnikiem, od którego zależy liczba posiłków psa jest jego zdrowie. Sprawa jest prosta. Niezależnie od wieku i masy ciała, chorego pupila lepiej karmić kilka razy dziennie.

Jak często karmić psa? - wydzielamy jedzenie

Na koniec warto powiedzieć sobie jeszcze jedną rzecz. W przeciwieństwie do kotów, większość psów wykazuje tendencje do przejadania się (zachowanie takie jest pozostałością po przodkach). Z tego powodu psom lepiej jest wydzielać jedzenie, a miskę zabierać, jak tylko się najedzą.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka

Skoro zdecydowaliśmy się powiększyć rodzinę o szczeniaka, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Oznacza to przede wszystkim skompletowanie wyprawki dla psiaka W jej skład powinny wejść przede wszystkim wszystkie najbardziej potrzebne akcesoria i karma.

Karma i miski dla szczeniaka

Najważniejszym elementem wyprawki dla szczeniaka jest oczywiście karma. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt, ponieważ właściwe żywienie w okresie wzrostu jest kluczowe dla zdrowia i wyglądu zwierzęcia w jego dorosłym życiu. Wybieramy pokarm, który jak najlepiej odpowiadać będzie potrzebom naszego przyszłego pupila.

W początkowym okresie pobytu zwierzaka w naszym domu najlepiej jednak podawać mu karmę, którą jadł do tej pory, nawet jeśli nie była ona najlepszej jakości. Nagła zmiana diety, w połączeniu ze stresem związanym ze zmianą miejsca zamieszkania, może bowiem zaowocować problemami gastrycznymi. Tego zaś lepiej uniknąć.

Nie zapomnijmy też o miskach, w których będziemy serwować pupilowi posiłki. Wystarczą nam dwie: jedna na jedzenie, druga na wodę. W przypadku szczeniąt, które miewają tendencje do gryzienia różnych rzeczy, najlepszym wyborem są miski wykonane z odpowiednio twardych materiałów. Pamiętajmy, by dopasować je do wielkości szczeniaka oraz kształtu jego kufy.

Smycz i obroża dla szczeniaka

Niezbędnymi elementami wyprawki dla szczeniaka są także smycz i obroża. I w tym przypadku warto poświęcić trochę czasu na ich wybór. Pamiętajmy bowiem o tym, że będziemy musieli naszego przyszłego pupila nauczyć chodzić grzecznie na smyczy. Jeśli akcesoria te źle dobierzemy, owa nauka może nie przynieść spodziewanych efektów.

Dobra obroża musi być przede wszystkim wygodna. Nie może szczeniaka uciskać ani obcierać. Smycz natomiast powinna być na tyle długa, by psiak miał wystarczająco dużo swobody, ale jednocześnie nie pozbawiać nas kontroli na pupilem. Rzecz jasna wielkość i wytrzymałość tych akcesoriów dobieramy do gabarytów i siły szczenięcia.

Pozostałe akcesoria dla szczeniaka

Każdy pies powinien mieć swoje posłanie. Wybór jest duży – wiele ich rodzajów znajdziemy w sklepach zoologicznych, a każdy z nich ma swoje zalety. Najważniejsze jest to, by legowisko dla psa było przede wszystkim odpowiedniej wielkości. Nie może być ani za małe, ani za duże – zbyt małe będzie niewygodne, a zbyt duże nie zapewni maluchowi poczucia bezpieczeństwa.

Na liście niezbędnych akcesoriów dla szczeniaka widnieją także kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. Mowa tu na przykład o szamponach, odżywkach, szczotkach, grzebieniach i innych „urządzeniach” i kosmetykach, które pozwolą nam prawidłowo dbać o sierść naszego pupila. Mowa też o cążkach do pazurków, które warto regularnie przycinać.

Jacek P. Narożniak

Skąd wziąć szczenię

Skąd wziąć psa?

Decyzja o powiększeniu rodziny o czworonożnego członka zapadła! Tylko skąd wziąć psa? Wszystko zależy od tego, czy pragniemy zostać opiekunami psa rasowego czy kundelka.

Skąd wziąć psa rasowego?

Jeśli szukamy psa rasowego, sprawa jest prosta – powinniśmy skontaktować się z hodowcami rasy, która nas interesuje. Adresy bez problemu znajdziemy w internecie, ale można również zgłosić się do organizacji kynologicznej, która prowadzi rejestr hodowców. Dlaczego tak?

Przede wszystkim dlatego, że mówiąc o psie rasowym, mamy na myśli psa z rodowodem. Tylko papiery dają nam bowiem gwarancję, że zwierzak naprawdę jest rasowy. Gdy pies rodowodu nie ma, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest najzwyklejszym mieszańcem. Dotyczy to zwłaszcza psów ras najbardziej popularnych, jak yorkshire terrier czy labrador.

Sugeruję również odwiedzić kilku hodowców danej rasy, zanim ostatecznie psa zakupimy. Pozwoli nam to porównać wygląd i zachowanie szczeniaków oraz warunki w jakich przebywają.

Skąd wziąć psa nierasowego?

Jeśli chcemy mieć psa nierasowego, przede wszystkim musimy mieć świadomość, że łatwiej znaleźć zwierzę dorosłe niż szczeniaka – ale to tak na marginesie. Skąd wziąć kundelka? Najlepiej skierować swe kroki do najbliższego schroniska, gdzie znajdziemy wiele psiaków czekających na swoich ludzi. Pracownicy schroniska chętnie pomogą nam w wyborze, udzielając informacji na temat zachowania i temperamentu interesujących nas zwierzaków.

Drugim sposobem, który polecam, jest nawiązanie kontaktu z jakaś organizacją działającą na rzecz zwierząt, która zajmuje się między innymi adopcjami psów. Zalecam tylko sprawdzić, czy jest ona wpisana do rejestru i czy funkcjonuje zgodnie z prawem. Wolontariusze w nich działający, podobnie jak pracownicy schroniska, pomogą nam we właściwym wyborze.

Dobre schroniska dla zwierząt i fundacje mają tę zaletę, że przebywające pod ich opieką psy znajdują się pod kontrolą lekarzy weterynarii, są zaszczepione i często wykastrowane. To bardzo ważne! Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego, prawda?

Gdzie nie szukać psa?

Z całą stanowczością odradzam szukania psa – rasowego czy nierasowego – na różnego rodzaju bazarach, targach. Oferowane tam szczenięta raczej na pewno nie były szczepione i odrobaczone, a nierzadko bywają chore. Zazwyczaj też są młodsze niż twierdzą sprzedawcy – często w wieku, w którym powinny przebywać jeszcze przy matce.

Rzekomo rasowe szczenięta, sprzedawane w takich miejsca, zwykle niewiele mają wspólnego z psami rasowymi, choć tak są reklamowane. Istnieje prawdopodobieństwo, że pochodzą z chowu wsobnego (rodzice byli bardzo blisko ze sobą spokrewnieni) i mają ukryte wady genetyczne. A co gorsza mogły przebywać w koszmarnych warunkach, co pozostawiło negatywne ślady w ich psychice (na przykład skłonność do zachowań agresywnych).

Smycz

Smycze dla psów

Smycz należy do podstawowych elementów wyprawki dla psów. Potrzebna jest na spacerach, przydaje się podczas szkolenia, jest niezbędna na wystawach psów itd. Zakup smyczy dla psów wydaje się prostym zadaniem, ale wcale nie bez znaczenia jest to, jaką wybierzemy.

Większości z nas smycz dla psa kojarzy się ze spacerami. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że nie nie tylko do tego to akcesorium służy i że istnieją różnice między smyczami przeznaczonymi do różnych celów.

Spacerowe smycze dla psów

Najczęściej używamy spacerowych smyczy dla psów. Pewnie dlatego ich asortyment jest tak ogromny. Kiedyś produkowane były wyłącznie ze skóry, dziś w sprzedaży dominują smycze wykonane ze specjalnych plecionek. Są one wytrzymałe, kolorowe, a przede wszystkim tańsze od smyczy skórzanych.

Materiał, z jakiego smycz spacerowa jest wykonana, ma jednak drugorzędnego znaczenie – to kwestia naszego gustu – istotna jest jej wytrzymałość i długość. Wytrzymałość jest ważna zwłaszcza w przypadku psów dużych i silnych – smycz nie ma prawa się zerwać, gdyż mogłoby się to źle skończyć. Najsłabszymi punktami są: miejsce zamocowania karabińczyka i rączka do trzymania – sprawdźmy, czy połączenia są odpowiednio solidne (szycie, nitowanie).

Spacerowa smycz dla psa nie powinna być zbyt krótka – choć na uwięzi, pies powinien mieć przecież trochę swobody. Minimalna długość, jaką mają smycze spacerowe to 1 metr. Lepsze są jednak smycze dwumetrowe. Te dostępne na rynku można zwykle skracać i wydłużać (nazywamy je często smyczami regulowanymi), co jest bardzo praktyczne – minimalna długość 1 metr, maksymalna 2 metry.

Odmianą smyczy spacerowych są tzw. smycze automatyczne. Mają one postać taśmy lub linki, automatycznie nawijanej na bębenek po naciśnięciu specjalnego przycisku. Cały mechanizm ukryty jest w pudełku, który spełnia jednocześnie funkcję rączki. Smycze te są zwykle bardzo długie – przynajmniej 5 metrów, więc dają zwierzakom bardzo dużo swobody.

Smycz automatyczną należy odpowiednio dobrać do masy ciała psa. Produkty te dostępne są w wersjach dla zwierząt z każdej grupy wagowej. Najlepiej sprawdzają się jednak w przypadku psów ras małych i średnich. Te dla ras dużych są po prostu ciężkie. Moim zdaniem nie nadają się też dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy – po prostu nie dają dobrej kontroli nad zwierzakiem.

Szkoleniowe smycze dla psów

Poza smyczą na spacery, przydać nam się może jeszcze tzw. szkoleniowa smycz dla psa. Jak łatwo się domyślić, używa się jej podczas nauki pożądanych zachowań. Jest ona zwykle wykonana z plecionki i ma postać taśmy lub linki. Jest również bardzo długa – niektóre mają nawet kilkadziesiąt metrów. Dzięki temu cały czas mamy psa pod kontrolą, ale możemy od niego odejść, co pozwala na naukę reagowania na takie komendy, jak „zostań” lub „idź”.

Legowisko

Legowiska dla psów

Nasz pupil powinien mieć swoje miejsce w mieszkaniu. Potrzebne nam będzie zatem legowisko dla psa. Biorąc pod uwagę asortyment psich łóżek, problemu z zakupem odpowiedniego raczej mieć nie będziemy.

Jakie legowiska dla psów mamy do wyboru?

W sklepach zoologicznych najczęściej spotykamy kilka podstawowych typów legowisk dla psów: proste materace, psie budki (domki), tzw. kanapy i pontony, wiklinowe i plastikowe kosze oraz legowiska, które nie mają osobnej nazwy, ale wyglądają jak materace z bokami.

Większość psich łóżek wykonana jest z gąbki obleczonej materiałem, dzięki czemu można je prać w pralce – o ile pozwalają na to ich gabaryty. Wypełnienie posłania może być również inne, np. styropianowe kulki. Niektóre modele mają zdejmowane pokrowce, co jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku legowisk dla dużych psów – pierzemy tylko pokrowiec. Istnieją też legowiska wodoodporne, impregnowane – praktyczne, gdy zwierzak z tych czy innych powodów często swe posłanie brudzi.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie legowiska dla psa?

Niezależnie od typu, legowisko dla psa musi być przede wszystkim odpowiedniej wielkości, czyli takie, by zwierzak mógł się swobodnie wyciągnąć, leżąc na boku. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości – psu musi być w nim wygodnie.

Przy wyborze psiego posłania warto także zwrócić uwagę na praktyczne strony użytkowania, a konkretnie na łatwość czyszczenia. Wiadomo higiena to podstawa, a – jak wszystko – legowisko dla psa ulega z czasem zabrudzeniu i trzeba je doprowadzić do porządku.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Nasi Goście

Odwiedza nas 594 gości oraz 0 użytkowników.

dragonstone
 
 
 
 
 
 

Esteta

 

 

 


Facebook Slider