" MOUNTAIN STREAM "Autor: Marcin Zając 

Sklep Zoologiczny "Błękitna Planeta"   Sky LIGHT tropica4 

Żwirki w kociej toalecie

W kilku kolejnych artykułach poruszymy kwestię kociej toalety czyli wszystkich aspektów związanych z załatwianiem przez naszego podopiecznego podstawowych potrzeb fizjologicznych. Wybór odpowiedniej kuwety,czy żwirku okazuje się nie być tak prostą sprawą jak z pozoru sie nam wydaje. Postaramy się po krótce opisać wspomniane elementy i pomóc w ich doborze, a zaczniemy od kocich żwirków.

Piasek dla kota przyniesiony z podwórkowej piaskownicy to już odległa przeszłość, którą wielu młodych kocich opiekunów nawet nie pamięta. Dziś do kuwety sypiemy specjalny żwirek dla kotów, który kupujemy w sklepach zoologicznych. Jakie żwirki mamy do wyboru i które z nich są najlepsze?

Dostępne na rynku zoologicznym żwirki dla kotów możemy podzielić na kilka podstawowych grup, stosując pewne podstawowe kryteria. Głównym z nich jest materiał, z którego kocie ściółki się produkuje. Wyróżnić tu możemy: żwirki z naturalnego kruszywa, żwirki z włókien roślinnych i żwirki silikonowe.

Żwirki z naturalnego kruszywa to żwirki bentonitowe i żwirki sepiolitowe. Wytwarzane są z minerałów, które cechują się silnymi właściwościami wiązania wilgoci. W dużym uproszczeniu możemy zatem powiedzieć, że żwirek z nich wyrabiany to nic innego jak pokruszona skała.

W grupie ściółek roślinnych prym wiodą żwirki drewniane, ale coraz bardziej popularne stają się ściółki wykonane z innego rodzaju włókiem roślinnych, np. żwirki kukurydziane, które uchodzą za o dużo wydajniejsze od zwykłych ściółek drewnianych.

I wreszcie żwirki silikonowe. Wbrew swojej nazwie, nie wytwarza się ich z syntetycznego silikonu, ale z żelu krzemionkowego. Jest to związek o silnych właściwościach absorpcyjnych. Nazwa silikonowy wzięła się zapewne z błędnego przetłumaczenia angielskiego słowa „silicon”, które oznacza „krzem”.

Drugim ważnym kryterium podziału żwirków dla kotów jest to, czy pod wpływem moczu zlepiają się w grudki czy nie. Mówimy więc o żwirkach zbrylających się i żwirkach niezbrylających się. Kiedyś żwirki zbrylające się mogliśmy znaleźć wyłącznie wśród ściółek z kruszywa. Później pojawiły się zbrylające ściółki z materiałów roślinnych. Dziś natomiast dostępne są już zbrylające się żwirki silikonowe.

Żwirki dla kotów cechują się ponadto różną wielkością granulek. Możemy też je podzielić na żwirki zapachowe i żwirki bezzapachowe.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze żwirku dla kota? Najważniejszą cechą jest wydajność, którą określają zdolność pochłaniania wilgoci i zapachu, co wpływa na szybkość zużycia. W tym przypadku materiał, z którego wykonany jest żwirek nie ma większego znaczenia. W każdej grupie znajdziemy żwirki o różnej wydajności.

Materiał, z którego wyprodukowana jest ściółka bardziej rzutuje na inne cechy żwirku. Na przykład na jego ciężar – najwięcej ważą oczywiście żwirki bentonitowe i sepiolitowe. Materiał może też mieć znaczenie dla naszego pupila – bywają przykładowo koty, którym przeszkadza „szeleszczenie” żwirków silikonowych.

Na wydajność ściółki dla kotów wpływa natomiast to, czy żwirek się bryluje, czy nie. Ogólnie mówić żwirki zbrylające się są wydajniejsze od niezbrylających. Moim zdaniem są też wygodniejsze w użytkowaniu – codzienne sprzątanie polega w ich przypadku na usuwaniu kału i powstałych pod wpływem moczu bryłek. Stosując żwirek niezbrylający się, na bieżąco usuwamy tylko kał, a raz na jakiś czas wymieniamy całą zawartość kuwety.

A skoro o sprzątaniu mowa, to niektóre żwirki można wyrzucać do toalety. Dotyczy to na przykład niektórych żwirków z włókien roślinnych. Na pewno nie należy natomiast wyrzucać bentonitowych żwirków zbrylających się, gdyż grozi to zaklejeniem światła rury kanalizacyjnej.

Dla naszych zwierzaków znaczenie może mieć wielkość granulek. Chodzi tu głównie o kocięta – gruby żwir może drażnić ich małe łapki, lepszą wydaje się drobna ściółka. Wśród żwirków tej samej klasy lepiej się zwykle zbrylają te drobniejsze. A zapach? „Perfumowanie” żwirków ma dodatkowo tłumić odór moczu i kału, ale niektóre koty nie lubią silnie pachnących żwirków. Warto też sprawdzić czy zapach żwirku i nam nie przeszkadza.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Pochłaniacz zapachu i wybór kuwety

Pochłaniacze zapachów

Dobrej jakości wydajny żwirek niweluje odór kociego moczu i odchodów. Stosując jednak specjalny pochłaniacz zapachów do kuwet możemy jeszcze bardziej zwiększyć efektywność i wydajność ściółki.

Jak działają pochłaniacze zapachów ?

Pochłaniacze zapachów do kuwet mogą działać na dwa sposoby. W pierwszym neutralizują zapachy już powstałe, w drugim zaś likwidują bakterie, które rozkładają mocz i kał – nieprzyjemna woń jest skutkiem właśnie ich działalności. Dość powszechnie uważa się, że drugi sposób jest bardziej efektywny.

W jakiej formie występują pochłaniacze ?

Pochłaniacze zapachów do kuwet dostępne są w dwóch podstawowych formach: granulatu i sprayu. Pierwsze z nich wydają się być bardziej wydajne w przypadku kuwet. Pochłaniacze zapachów w formie sprayu lepiej sprawdzają się przy usuwaniu zapachu z legowisk i innych powierzchni oraz przy odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach.

Pamiętajmy o tym, że jakiejkolwiek postaci by nasz pochłaniacz nie był jego zastosowanie zawsze stanowi wyraźną zmianę w kociej toalecie. Jeśli używaliśmy żwirku o neutralnym zapachu do którego kot już zdążył się przyzwyczaić, na nowy zapach kot może zareagować nieufnie. Starajmy się dodawać na początku niewielkie ilości pochłaniacza tak by sprawdzić czy nasz pupil zaakceptuje nowość.

Kuwety dla kotów

Dawno temu kotom stawiało się napełnione zwykłym piaskiem kuwety fotograficzne. Jakże się wiele od tego czasu zmieniło, dziś możemy wybierać i przebierać w produktach wytwarzanych specjalnie dla naszych pupili. Jakie kuwety dostępne są w sklepach i które z nich są najlepsze?

Jakie kuwety dla kotów znajdziemy w sklepach zoologicznych?

Asortyment kuwet dla kotów stale się zmienia, ale zawsze mamy do wyboru dwa podstawowe typy: kuwety zamknięte lub otwarte.

Jako pierwsze pojawiły się na rynku kuwety otwarte, będące bezpośrednimi „potomkami” kuwet fotograficznych. Większość zaopatrzona jest w specjalną ramkę, która zmniejsza ilość żwirku wysypywanego przez koty. Zamknięte kuwety dla kotów narodziły się znacznie później, poprzez zaopatrzenie zwykłej kuwety w zabudowaną część do której dodano drzwiczki i filtr węglowy mający na celu redukcję zapachów wydostających się na zewnątrz.

Powyższe modele pojawiają się w licznych wariantach. Na rynek wprowadzono na przykład wersje o trójkątnej postawie – tzw. narożne kuwety dla kotów. Wytwarza się też kuwety z podwójnych dnem – wewnętrzne jest perforowane i tworzy sitko, które ma ułatwiać nam sprzątanie w kuwecie. Wymyślono też kilka wersji „samoczyszczących się” kuwet dla kotów.

Którą rodzaj kuwety dla kota wybrać?

Przede wszystkim musimy rozstrzygnąć kwestię: otwarta czy zamknięta ? Kuwety zamknięte są o tyle lepsze, że estetyczniej wyglądają, tłumią brzydkie zapachy (szczególnie te wspomniane wcześniej,które na daszku posiadają wmontowany filtr), a zwierzaki wysypują z nich mniej żwirku.

Zwierzaki, które dopiero uczą się korzystać z kociej toalety, mogą mieć jednak pewne problemy z korzystaniem z kuwety zamkniętej. Zwykle bywa tak z kociętami, ale i dorosłe miewają opory przed wejściem do środka. W takim przypadku lepiej zdecydować się na zakup kuwety otwartej, a kupno zamkniętej odłożyć do czasu, aż zwierzak opanuje sztukę załatwiania się w toalecie.

Gdy kupujemy kuwetę dla kociąt zwróćmy ponadto uwagę na to, by jej krawędź nie była zbyt wysoka. Normalnie jest to zaleta, gdyż trudniej kotom rozsypywać wokół żwirek, ale najmłodsze kocięta mogą mieć trudności z pokonaniem wysokiej krawędzi. Warto też upewnić się, czy kuweta jest wygodna w obsłudze, np. czy łatwo się otwiera.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Kocie drapaki

Drapaki dla kotów

Wizja podrapanych mebli odstrasza wielu potencjalnych właścicieli kotów. Niestety raczej nie ma co liczyć na to, że zwierzak nie będzie ostrzył pazurów. Solidny drapak dla kota i trochę cierpliwości w uczeniu pupila, mogą w dużej mierze ochronić kanapy, krzesła i fotele przed zniszczeniem.

Rodzaje drapaków dla kotów, które znajdziemy w sklepach

Zacznijmy od tego, że w większości drapaków dla kotów powierzchnię do drapania stanowi sizal, w postaci sznura lub maty, który koty wydają się lubić (choć zapewne nie tylko dlatego producenci go wykorzystują). Pojawiają się wszakże drapaki z innych materiałów, np. z tektury.

Drapaki dla kotów miewają różnorodne kształty i formy, ale wszystkie możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: drapaki wiszące i drapaki stojące. Pierwsze z nich to głównie różnego rodzaju maty i deseczki. Bardziej zróżnicowana jest grupa drapaków stojących: od prostych kołków na podstawkach, poprzez obite sizalem budki, aż do bardzo rozbudowanych konstrukcji, sięgających sufitu (czasem nazywanych „kocimi meblami”).

Jaki drapak dla kota wybrać?

Drapak dla kota powinien być przede wszystkim stabilny, by zwierzak go nie przewrócił podczas drapania. Powinien być też odpowiedniej wielkości, dostosowanej do gabarytów kota. Jeśli nie będzie spełniał tych dwóch warunków, nasz pupil może nie chcieć z niego korzystać.

Jeśli chodzi rodzaj drapaka, to zasadniczo każdy jest dobry. Z kociego punktu widzenia z pewnością najlepsze są „kocie meble” - zwierzak może skakać lub wylegiwać się na półkach. Niemniej jednak zawieszona w odpowiednim miejscu deseczka do drapania także będzie dobrze pełnić swoją funkcję.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Legowisko dla kota

Jakie legowisko dla kota?

 

Koty znane są z tego, że potrafią spać niemal wszędzie, nawet w miejscach na pierwszy rzut oka wyjątkowo się do drzemki nie nadających. Nie oznacza to jednak, że nie możemy kupić naszemu pupilowi specjalnego kociego posłanka. Tylko jakie legowisko dla kota wybrać?

 

Czy rodzaj legowiska dla kota ma znaczenie?

 

Koty to indywidualiści, więc to co jednemu będzie się bardzo podobać, innemu może być obojętne. Z doświadczenia wiem jednak, że większość naszych kochanych pupili lubi sypiać w budkach dla kotów. Zapewne wynika to z wrodzonej tendencji do chowania się w różnych zakamarkach i poczucia bezpieczeństwa jakie wiąże się z odpoczynkiem w "zabudowanym" miejscu. Ten typ legowiska wykonany jest zwykle materiałów, które można prać w pralce, czyli łatwo utrzymać go w czystości.

 

"Kociarze" często kupują swoim pupilom legowisko otwarte, które nie ma swojej nazwy, a które ja nazywam klasycznym. Na pewno domyślacie się, o ci mi chodzi – to najczęściej spotykany w sklepach zoologicznych typ zwierzęcego posłania. Też się one sprawdzają, na przykład niektóre z moich futrzaków bardzo je lubiły. Takie legowiska dla kotów można położyć na parapecie, dzięki czemu zwierzak może wylegiwać się w słońcu, choć prawdę mówiąc na parapet lepiej nadają się koci materacyk.

 

A może hamak dla kota?

 

Specyficznym rodzajem legowisk dla kota są hamaki, które wiele futrzaków wręcz uwielbia. W sklepach zoologicznych spotkać można różne ich rodzaje – niektóre z nich mają własne stelaże do zawieszania. Warto, jak sądzę, rozważyć zakup takiego kociego łóżka, a szczególnie legowiska-hamaka na kaloryfer dla kota. Jak łatwo się domyśleć mocujemy je na kaloryferze, by kociaki mogły się wygrzewać, co sprawia im wielką przyjemność. Z oczywistych względów taki rodzaj legowiska dla kota sprawdza się głównie zimą.

 

Tekst: Jacek P. Narożniak

Nasi Goście

Odwiedza nas 541 gości oraz 0 użytkowników.

dragonstone
 
 
 
 
 
 

Esteta

 

 

 


Facebook Slider