" MOUNTAIN STREAM "Autor: Marcin Zając 

Sklep Zoologiczny "Błękitna Planeta"   Sky LIGHT tropica4 

Pies,czy kot ?

Pies czy kot – Co lepsze dla dziecka?

Czy lepszym towarzyszem dla dziecka jest pies czy kot? Na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Zdania w tej kwestii są podzielone, jedni powiadają, że pies, inni, że kot. A znajdą się i tacy, którzy stanowczo twierdzić będą, że ani jedno ani drugie.

Przyjacielem dziecka może być i pies i kot

Stanowczo twierdzę, że i pies i kot mogą być wspaniałymi towarzyszami dziecięcych zabaw. Sam, jako dziecko miałem przedstawicieli obydwu gatunków i zawsze ciepło wspominam moich szczekających i miauczących przyjaciół. Ale ja darzyłem i darzę sympatią zarówno koty, jak i psy. I mówiąc szczerze, właśnie osobiste preferencje naszego potomka są w tym przypadku głównym kryterium wyboru. Nie ma sensu na siłę uszczęśliwiać go psem, jeśli pragnie kota.

Możemy rzecz jasna pomóc dziecku w wyborze. Przede wszystkim powinniśmy powiedzieć mu, że psy i koty różnią się od siebie i wytłumaczyć na czym polegają te różnice. Na przykład to, że z psem będzie mógł się bawić na podwórku, a kotem nie – młody człowiek naprawdę nie musi zdawać sobie z tego sprawy, choć dla nas to takie oczywiste.

A którego zwierzaka my wolimy – kota czy psa?

Oczywiście preferencje dziecka to nie jedyne kryterium wyboru. Pamiętajmy, że wymagania psów i kotów nieco się jednak od siebie różnią – trochę inaczej trzeba się nimi opiekować. Najbardziej istotną różnicą są tu moim zdaniem dwa fakty. Pierwszy to ten, że z psem trzeba na spacery przynajmniej trzy razy dziennie. Drugim to, że pies wymaga podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie spełnić wszystkie wymagania naszego przyszłego czworonożnego domownika.

Wiele – jeśli nie większość – obowiązków wynikających z opieki nad pupilem spadnie na nas. Oczywiście zależy to od tego, w jakim wieku jest dziecko, czyli z czym sobie jest wstanie poradzić, a z czym nie. Czy jesteśmy na to gotowi? Jeśli nie jesteśmy, to – choć uważam, że dziecko powinno wychowywać się w towarzystwie zwierząt – lepiej dobrze zastanówmy się nad kwestią powiększenia rodziny o czworonożnego członka, który będzie z nami przez kilkanaście nawet lat (o tym też pamiętajmy).

Jacek P.Narożniak

Nasi Goście

Odwiedza nas 542 gości oraz 0 użytkowników.

dragonstone
 
 
 
 
 
 

Esteta

 

 

 


Facebook Slider